GALLERIES
  2017-pasakumu-foto-web-00038

  Kā veidojas foto izmaksas

  Man ļoti patīk rēķināt, bet nepatīk teikt klientiem cenas, kas beigās sanāk, bet patiesībā nav jau jāattaisnojas- ja esi profesionāls fotogrāfs, tad cena ir atbilstoša katram pakalpojumam, tomēr vēlējos cilvēkam parastajam (kurš nav fotogrāfs) paskaidrot, no kurienes pēkšņi rodas šīs cenas. (šajā gadījumā runāšu par sevi, ne citiem fotogrāfiem)

  Mums nereti šķiet, ka fotogrāfs ir cilvēks nevis vesels uzņēmums. Protams, to liek domāt tas, ka lielākā daļa cilvēku savu foto zīmolu veido izvēloties savu vārdu un tāpēc šķiet atčgārni, ka parasts cilvēks par vienu fotogrāfēšanu prasa ap 100 Eiro. Kas tad tur ir nospiest pogu kamerai?

  Patiesība ir tāda, ka mēs katrs esam maziņi uzņēmēji, kam ir jādomā gan stratēģija, gan jāatskaitās VID par padarīto un jāmaksā nodokļi.

  Kas mums ir jādara papildus un kādi izdevumi ir fotogrāfam?

  Nodokļi (100-/mēnesī)

  • Šajā variantā VID mūs atveglojis ar to, ka varam maksāt patentmaksu, kas ir 100 Eiro/ mēnesī un pēc tam nav vairs jāčakarējās.
  • Bet šis attiecas tikai uz mani, jo tiem fotogrāfiem, kas pelna vairāk kā 15 000 Eiro/ gadā nodokļu summiņa būs krietni lielāka, jo jāizvēlās cits uzņēmējdarbības veids. Tāpēc arī foto kompāniju ar vairākiem fotogrāfiem ir neizdevīgi algot, jo viņiem tieši šī iemesla būs jāmaksā vairāk.

  Foto tehnika (55-/mēnesī)

  • Es katru gadu papildinu tehniku vai laboju esošo un, protams, tā nav mēneša maksa regulāra, bet viens maksājums, kas parasti ir vairāk kā 500- vērts, jo fototehnika ir patiesi dārga
  • Jā, var arī īrēt, bet tad šis pasākums ir vēl dārgāks, nekā pašam iepirkt konkrēto aparatūru.

  Apstrādes programmatūra (25-/mēnesī)

  • Lightroom un photoshop ir maksas programmatūra, tāpēc tā jāiekļauj izdevumos
  • Lai uzlabotu savu fotoapstrādes stilus, es ik pa laikam iepērku ekstras (preseti, otas), kas man palīdz uzlabot foto apstrādes kvalitāti
  • Foto uzglabāšanas ierīces – es glabāju vairāk nekā vienajā cietajā diskā bildes, lai tās ir drošībā un tas izmaksā vairāk

  Web lapas uzturēšana (10-/mēnesī)

  • Es pat šo dabūju salīdzinoši lēti, jo pati ik pa laikam programmēju un dizainēju mājaslapas (smieklīgi, ne? :D)
  • Laiks, ko veltu lapas uzturēšanai ik dienu arī iekļaut cenā

  Mārketinga izdevumi (70-/mēnesī)

  • Es uzskatu, ka talantīgs fotogrāfs, kuru neviens nezina, ir ”wasted potential”, jo lielākā daļa uzņēmumu nespēj strādāt bez mārketinga
  • Pazīstamajiem klientiem un regulārajiem es dodu 15% atlaidi tieši tādēļ, ka ņemu ārā mārketinga izdevumus no kopējām izmaksām

  Transporta izdevumi (20-/viena fotogrāfēšana + 15-/100km)

  • Man ir mašīna, lai varētu nodrošināt pēc iespējas ērtāku pieeju saviem klientiem un viņu idejām.
  • Galu galā sabiedriskajā transportā braucot nejūtos īpaši droši ar visu savu fototehniku
  • Šis arī ir galvenais iemesls, kāpēc nedodos uz pusstundas ilgām fotosesijām- tas vienkārši neatmaksājas

  Izglītība (10-/mēnesī)

  • patiesībā te tāpat kā ar fototehniku- fotogrāfu papildizglītība maksā vairāki simti eiro.
  • Man ir nepieciešams augt un attīstīties un ja vēlies fotogrāfu, kas aug savā kvalifikācijā, tad ir par to jāmaksā, jo profesionalitāte maksā.

  Kopsavilkums

  Man pēc sajūtām vienmēr šķita, ka vairāk kā 10 pasūtījumus mēnesī nevaru pavilkt un patiesībā izrēķinot sapratu, kāpēc- katrs pasūtījums man aizņem vismaz dienu darbu. Fotogrāfēšanās ir tikai daļa no tā visa- pēc tam vēl seko foto atlasīšana, apstrāde, bilžu nosūtīšana. Un pirms tam vēl ar klientu komunicēju par idejām utt- tas arī ir laiks. Apstrāde ir visilgākais process. Es parēķināju, ka šis viss pasākums man aizņem 16 stundas (ieskaitot bildēšanu), ja ir bijusi 1h fotosesija. Kāzām tas ir daudz ilgāks process, jo tur mēs vēl tiekamies klātienē un visu pārrunājam pirms tam. Un beigās tā arī sanāk, ka 10 pasūtījumi man veido pilnas slodzes darbu.

  • Kopā pašizmaksa ir 300 Eiro- tas sanāk 50 Eiro katram pasūtījumam
  • Bet ups- aizmirsu pieminēt, ka šajā visā summā nav ieskaitītas manas nostrādātās darba stundas. 50- maksā pasūtījums, kurā ir iekļaut viss izņemot pašu fotogrāfa darbu :D. Šī ir cena, kuru izveidojot, es mēnesī nenopelnu pilnīgi neko, jo bilance beigās ir 0
  • zinām, ka minimālā mēnešalga ir ap 400-/mēnesī un tad, lai to es nopelnītu, man pie šiem 50 Eiro jāpieskaita 40 Eiro (400:10, jo 10 pasūtījumi mēnesī)

  Un tad hops- sanāk 90- par vienu stundu

  Kāpēc par katru nākamo stundu ir lētāk?

  1. Nav transporta izdevumi papildus, tāpēc katru nākamo stundu varu bildēt par 20- lētāk
  2. Ar katru nākamo stundu parasti tiek uzņemtas mazāk bilžu (jo sižeti atkārtojas citādāk). Kaut gan tas nestrādā ļoti intensīvos pasākumos kā ceremonijas vai kāzas dažbrīd, cena būs lētāka, jo man būs jāapstrādā mazāk foto.
  3. Vairāku stundu pasūtijumā komunikācija ar klientu ir proporcionāli mazāka, tāpēc arī cenas ir lētākas.

  Draugu atlaide

  Jau iepriekš minēju par 15% atlaidi, ko dodu paziņām un regulārajiem klientiem. Tas tāpēc, ka viņi pie manis nav nonākuši mārketinga dēļ. No 90 Eiro, viņi pie manis dabū savu vēlamo pa 75 Eiro/stundā. Man ir vēl viena atlaide:

  Foto publicēšanas atlaide

  Es nejūtos, ka būtu godīgi vienādu cenu noteikt tiem, kas man ļauj un neļauj savus foto izmantot savā portfolio un sociālajos tīklos, tāpēc dodu arī atlaidi tiem, kas ļauj man publicēt savus foto.

   

  Tā lūk veidojas cena visam kopā. Ceru, ka sapratāt kaut vai mazdrusciņ kā biznesa lietas strādā un vēlu jums jauku dienu 🙂

  P.S. Ja ir jautājumi par sīkāku izcenojumu, droši raksti man

  IEPRIEKŠĒJAIS 2017-pasakumu-foto-web00446 NĀKAMAIS 2017-pasakumu-foto-web00083
  BY:
  Madara
  ×
  marts 15, 2018

  VĒLOS ŠĀDUS FOTO

  Iepatikās ideja un vēlies ko līdzīgu? Droši raksti man un pie reizes pasaki savā ziņā, kura ir tā galerija, kura īpaši iepatikās. Būšu priecīga radīt skaistus darbus arī tev. :)